Fanerade i valnöt samt bemålade. Dekorerade med frukter och blommor. Etikettmärkta "Boggs & Buhl, Pittsburgh". Ej monterade.
Mått/ säng circa: längd 203 cm, bredd 107 cm, huvudändans gavelhöjd 114 cm, fotändans gavel 53 cm. Innermått ca 193 x 97 cm.
Slitage, stötmärken, repor, torrsprickor. Skador och skiftningar i fernissan. Senare ytbehandling. Kompletterade.
Transporteras i delar.
Se ihophörande byrå, föremål 1043761.