Fanerad med bl a alm och mahogny. Beslag av mässing. Tre lådor. Bredd 97, djup 46, höjd 81 cm.
Slitage. Lagningar. Torrsprickor. Fanerskador. Repor. Märken. Delvis maskstungen. Nyckel saknas.