ARNE JACOBSEN, stolar sex stycken, 'Myran', för Fritz Hansen
Skiktlimmad bok; kromad benställning; fyra ben. Etikettmärkta 1994. Sitthöjd 44 cm.
Smärre slitage. Enstaka märke. Minimal fanerskada.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.