SOCKERSKRIN, silver, rokoko, bär okänd mästarstämpel troligen kyrilliskt VA (BA) Moskva, Ryssland, 1762.
Invändigt förgyllt. Bukig form med svängda knäckar. Graverad dekor av blommor. Kontrollstämplat Petrov Fedor. På locket monogram under krona. Vikt 253 g. Längd 16 cm, höjd 10 cm.
Otydlig mästarstämpel. Senare gravyr. Repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.