BARBERARSTOL/FRISÖRSTOL, omkring 1900-talets mitt.

Stomme i lackerad och kromad metall. Stoppad sitsdyna, rygg och nackstöd. Konstläderklädsel. Armlän i plast. Snurr- och ställbar. Med fotstöd. Bredd 61 cm.

Bruksskick med ställvis omfattande slitage. Ej fullständigt funktionstestad / genomgången. Hål, sprucket läder. Mycket tung.

Utropspris
4 000 SEK