Den gustavianska stolen ett stockholmsarbete. Skuren dekor. Förgyllda. Fast stoppad rygg och sits klädd med textil. Sitthöjd 46-48. Bredd 54-55. Djup 43-44. Höjd 88-90 cm.
Renoverad. Kompletterad. Skador. Lagningar. Färgbortfall. Slitage. Repor. Märken. Fläckar.