Njurformad. Fanerad med mahogny och björk. Tre lådor. Beslag av mässing. Märkt med etikett. Längd 110, djup 52, höjd 71 cm.
Slitage. Krackelyr. Fanerskador. Repor. Märken. Fläckar. Nyckel saknas.