BÉLA KÁDÁR, gouache, signerad, 1930-tal.
Kvinna vid fönster. 69 x 49 cm.
Smärre slitage. Smärre färgbortfall. Ställvis vågigt papper.
Enligt uppgift gåva till första ägaren, en flicka, på hennes 16-årsdag 1932, av hennes far. Vidare gåva 1998 samma ägare till nuvarande ägaren / säljaren.