MILLY EBBA MARIA SLÖÖR, olja på duk, signerad.
Landskap med grind. Utförd 1915. Duk 45,5 x 68 cm.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Inspiration Matisse", 2014, avbildad i utställningskatalogen sid 89.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10