Mahognyfaner med intarsiarand. Karmstolarnas ryggplatta med skuren dekor i form av svanar. Sabelben. Löstagbar, stoppad sits, sadelgjord. Bredd 56 cm, sitthöjd 46 cm.
Stolarna med olika tygklädsel. Bredd 46 cm, sitthöjd ca 46 cm
Fläckar och skador i klädseln, fanerskador. Stallvis senare ytbehandling.
Karmstolarna renoverade, märkbara lagningar. Stolarna med mer märkbart slitage. Den ena stolen ostadig, lösa fogar.