Ulla Procopé

(Finland, 1921-1968)
Ulla Procopé
(Finland, 1921-1968)

ULLA PROCOPÉ, servisdelar, 19 st, flintgods, "Valencia", Arabia, Finland, 1970-tal.

6 tekoppar med fat
10 assietter 18 cm
Karott med lock
Sockerskål
Gräddkanna

Gräddkanna med mynningsnagg. Fem koppar med krackelyr och missfärgningar. Tefat krackelerade (men inte missfärgade). Ett extra tefat med nagg medföljer. Locket krackelerat och med obetydliga missfärgningar. Assietterna slitna. Två assietter med fotringsnagg.

Utropspris
2 000 SEK