SOFFA samt FÅTÖLJ, 1900-talets tredje kvartal.

Stommar av bok. Mönstrad klädsel med dekor av fåglar och blommor. Soffan med nedfällbara kortsidor. Soffans längd 174 cm, sitthöjd ca 39 cm.

Bruksslitage, ställvis hårdare. Senare klädsel. Fåtöljens sittdyna saknas. Fläckar. Märken. Skador på läderdetaljer. Ej ursprungligen hophörande.

Utropspris
3 000 SEK