1066551
Marcel Gromaire
(1892-1971)

MARCEL GROMAIRE, olja på pannå, Signerad Gromaire och daterad 1936.

"Beffroi de Bruges". Pannå 41 x 32,5 cm.

Ytsmuts.

Proveniens

Lucien Lefebvre-Foinet, Paris.

Svensk-Franska Konstgalleriet, "Fransk konst i svensk ägo", Stockholm, november 1938, kat. nr 80.
Liljevalchs Konsthall, "Cezanne till Picasso", Stockholm, 1954.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
15 000 SEK