MARCEL GROMAIRE, olja på pannå, Signerad Gromaire och daterad 1936.
"Beffroi de Bruges". Pannå 41 x 32,5 cm.
Ytsmuts.
Lucien Lefebvre-Foinet, Paris.
Svensk-Franska Konstgalleriet, "Fransk konst i svensk ägo", Stockholm, november 1938, kat. nr 80.
Liljevalchs Konsthall, "Cezanne till Picasso", Stockholm, 1954.