OTTE SKÖLD, Olja på pannå, signerad Otte S. Enligt text a tergo utförd ca 1933.
"Vid Göta kanal" 14,5 x 26,5 cm.
Ytslitage.
Redaktör Bror Ejve; Rolf Schmitz Collection.
Moderna Museet, Stockholm, "Otte Sköld. Minnesutställning", 1959, kat nr 119.
"Konst i svenska hem", vol. 7, upptagen sid 375 under samling 629: "Redaktör Bror Ejve, Orrspelsvägen 51, Ålsten".