Cylindrisk med Oscar Is porträtt infällt i locket. Trä och tenn med Oscar IIs porträtt infällt i locket, Tenn & metallföradl AB 1899. H 19-22.
Slitage. Cylindriska stopet med bucklor och bristningar, medaljongen skadad.