LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets andra hälft.

Stomme av gulmetall, behängd med slipade glasprismor. För fyra ljus, tre ljuspunkter. Diameter ca 55, höjd 80 cm

Ej funktionstestad. Smärre slitage.

Utropspris
400 EUR