FRANCISCO BORÈS, olja på duk, Signerad Borès och daterad -39.
"La Bergère". 38 x 46 cm.
Mörk fläck i övre högra hörnet och nedre vänstra. Mindre färgbortfall på två ställen.
Galerie Simon, Paris, 1939.
Enligt etikett a tergo gåva till konsthandlare Christian Faerber (Galleri Matthiesen, Göteborg), våren 1941.