GÖRAN HONGELL, SKÅL, glas, signerad G. Hongell Karhula -33.
Slipat, mörklila glas i oktagon form. Diameter ca 16 cm, höjd 9,5 cm.
Tidsrelaterat slitage och märken.
"Lasitutkimuksia / Glass research V 1989", s. 150, red. Heikki Matiskainen, The Finnish Glass Museum, Vammalan Kirjapaino oy.