TAKLAMPA, Nordiska Kompaniet, Modell: 530008, 1940/50-tal.
Aluminium, glas och lackerad metall. Blå, matt yta. Höj- och sänkbar. Diameter ca 40,5 cm Numrerad 530008.
Ej funktionstestad. Slitage.