Mörkbetsad ek. Med järnbeslag. Invändigt ett löstagbart fack. På benställning med svarvade ben. Längd 60 cm, bredd 48 cm, höjd 70 cm. Nyckel finns.
Bruksskick och märken. Restaurerat och kompletterat, bl a senare benställning. Sprickor. Skador på textilen invändigt.