Med äldre delar. Fot av porfyr och mässing. Tre ljusarmar med avslutande lejonhuvuden. Mittobelisk av glas. Behängd med olikformade prismor. Upptill dekor av månskära. Höjd 59 cm.
Bruksskick. Nagg. Restaurerad/kompletterad. Delar saknas. Något löst sittande i sockel samt sned. Lagning vid en ljusarm.