MATSERVIS, 92 delar, porslin, Rosenthal, Tyskland, 1900-talets andra hälft.
Med guldfärgad dekor. Bestående av:
12 mockakoppar med fat
1 terrin med lock, diameter 15, höjd 17 cm
12 förrättstallrikar, diameter 21,5 cm
1 såsbåt på fat, längd 25 cm
12 kaffekoppar på fat
25 mattallrikar, diameter 25 cm
13 djupa mattallrikar, diameter 25 cm
1 terrin med lock på fat, diameter 28 cm
2 uppläggningsfat, längd 44-51 cm
1 karott med lock, diameter 23, höjd 22 cm
1 kanna, höjd 18 cm
11 assietter, diameter 17 cm.
Obetydligt slitage.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.