GEORGES BRAQUE, färglitografi, ur Derrière le Miroir nr 138 1963, lyxupplagan i 150 ex på Velin sur Rives.
"Verre et journal", bladstorlek 38 x 27,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.
Maeght nr 1050.
Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.