SOFFA, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustaviansk.

Signerad ILG, samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Målad. Skuren dekor. Lös stoppad sits samt ryggdynor. Längd ca 240, bredd 73, höjd 91, sitthöjd 48 cm

Konditionsrapport

Renoverad med senare målning och klädsel (troligen tidigt 1900-tal). Rester av underliggande originalfärg. Klädsel med skador. Ben med lagningar och sprickor.

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Johanna Graflund

    Johanna Graflund

    johanna.graflund@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss