SOFFA

Av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustaviansk.

Signerad ILG, samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Målad. Skuren dekor. Lös stoppad sits samt ryggdynor. Längd ca 240, bredd 73, höjd 91, sitthöjd 48 cm

Konditionsrapport

Renoverad med senare målning och klädsel (troligen tidigt 1900-tal). Rester av underliggande originalfärg. Klädsel med skador. Ben med lagningar och sprickor.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Johanna Graflund

Johanna Graflund

johanna.graflund@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 5 000 SEK

    Slutpris

    7 300
    694 EUR
    813 USD

    Budhistorik (25 bud)
    415 sep 15:567300SEK
    115 sep 12:597100SEK
    3A15 sep 12:597000SEK
    Acceptpris på 4 000 SEK uppnåddes