STOLAR, 3 st provinsarbete, 1 st gustaviansk, 1800-talets första hälft.

Genombruten rygg med kopplade spjälor och snidad dekor av blommor. Kopplad benställning med lös stoppad sits. Gustaviansk stol även snidad blomdekor på framsarg. Sitthöjd 45/50 cm, rygghöjd 90/98 cm

Åldersrelaterat slitage. Delvis maskstungen. Märken, sprickor och nötta kanter. Genomgående spricka. Restaurerad/kompletterad benställning

Utropspris
2 000 SEK