Fanerad med mahogny. Fyra lådor, beslag av mässing. Stenskiva. Bredd 114, djup 53,5, höjd 91 cm.
Smärre skador och slitage, fanerbortfall och torrsprickor. Skivan med smärre nagg och repor. Renoverad med smärre kompletteringar. Beslagskompletteringar. Nyckel saknas.