Mahognyfanerat med intarsiadekor i bl.a björk. Två lådor. Nedåt avsmalnande snedställda framben. Bredd 100 cm, djup 49 cm, höjd 82 cm. Nyckel finns.
Renoverad och kompletterad. En nyckelskylt borta, en senare. Fanerskador och lagningar. Slitage och mindre fläckar. Förstärkningar.