Mahogny och mahognyfaner. Profilerad skiva. Två lådor i sarg. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 135. Djup 54. Höjd 92 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Smärre fläckar. Fanerlagningar. Nyckel till lådor saknas. Ett lås i låda löst.