Bronserade och förgyllda stommar med rik dekor av pärlstav och blad. Krön med lagerkrans. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Blå klädsel.
Bruksskick. Senare klädsel. Avslag. Färgbortfall. Smärre lagningar. Kantband ställvis löst. Fläckar.