BERGÈRERER, ett par, Louis XVI-stil, omkring sekelskiftet 1900.

Bronserade och förgyllda stommar med rik dekor av pärlstav och blad. Krön med lagerkrans. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Blå klädsel.

Bruksskick. Senare klädsel. Avslag. Färgbortfall. Smärre lagningar. Kantband ställvis löst. Fläckar.

Utropspris
6 000 SEK