HANS OLSEN, soffgrupp, 4 delar, CS Möbler, Danmark, 1950/60-tal.
Palisander. Svart skinn. Soffa, tre-sits, lösa plymåer, längd 187 cm. Två fåtöljer med lösa plymåer. Bord med utdragbara sidoskivor, längd 147 cm, bredd 60 cm, höjd 48 cm. Märkt "Made in Denmark CS Möbler Copenhagen" och "Danish Furnituremakers Control".
Klädsel med kraftigt slitage. Repor. Märken. Bordsskiva blekt med fläckar.