BÖCKER. "XXe Siècle", 20 stycken med originallitografier, från år mellan 1960-1973.

Nr 15, "The revolution of colour" Christmas 1960, litografi av Miró.
Nr 16, "Renouveau du Relief", 1961, litografi av Cesár, Miró, Vedova.
Nr 17, "Pour un bilan du Siècle", 1961, litografi av Poliakoff.
Nr 18, "Construction de L'Espace", 1962, litografi av Da Silva.
Nr 20, "L'art, conscience du onde", 1962, litografier av Ernst, Manessier, Baj.
Nr 21, "Renouveau du thème", 1963, litografier av Lam och Marini.
Nr 22, "Éguivalences et confrontations", 1963, litografier av Magritte, Brauner, César.
Nr 23, "Un siècle d'angoisse", 1964, litografi av Ernst på framsidan.
Nr 24, "Permanence du Sacré", 1964, litigrafi av Hartung, Miró samt framsida av De Bissiére.
Nr 25, "Aux sources de l'imaginaire", 1965, litografi av Estéve.
Nr 26, "4 themes: Chagll, portes däafrique, la ville", 1966, dubbelsidig litografi av Chagall samt ensidig av Viera da Silva.
Nr 28, "Bilan de l'art abstrait dans le monde", 1967, litografier av Miró och Marini.
Nr 30, ""Panorama", 1968, litografier av Marini och Estéve.
Nr 31, "Panorama", 1968, litografier av Miró och Poliakoff.
Nr 33, "Panorama", 1969, litografier av Estéve och Capogrossi.
Nr 34, "Panorama", 1970, litografier av Soulages och Chagall.
Nr 35, "Panorama", 1970, litografier av Marini och Bergman.
Nr 37, "Panorama", 1971, litografier av Calder och Wou-Ki, serigrafi av Agam.
Nr 40, "Panorama", U.S.Art I, 1973, litografier av Marini, Friedlaender, Motherwell, Johns.
Nr 41, "Panorama", U.S.Art II, 1973, litografier av Hartung och Indiana.

Slitage. Pärmar slitna och ställvis blekta. Veck. Gulnade. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
20 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89