FAT samt SKÅL, keramik, Hilkka-Liisa Ahola samt Svea Granlund, Arabia, 1900-talets andra hälft.
Skål med polykrom dekor av kvinna samt med genombruten kant, märkt "H.L Ahola ARABIA". Mått 14 x 14 cm. Fat med stiliserad blomdekor, märkt "ARABIA Finland SÅG/ut". Mått 23 x 24 cm.
Bruksslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.