MATSERVIS, 31 delar, fajans. Frankrike, Luneville, tidigt 1900-tal.

Bestående av:
Två förrättstallrikar, diameter 22,5 cm (kantnagg samt smärre bränningssprickor).
Tre tallrikar, diameter 24,5 cm (en med nagg).
Sju sopptallrikar, diameter 24,5 cm (smärre nagg).
1 stekfat, längd 39,5 cm.
Två mindre serveringsfat, längder 29,5 cm.
1 runt serveringsfat, diameter 34,5 cm.
1 rund skålfat, diameter 30,5 cm.
1 såskarott med lock, längd 24 cm.
1 såssnipa, längd 23 cm.
1 mindre skålfat, längd 25,5 cm.
1 bricka, längd 26,5 cm.
1 kanna med lock, höjd 19 cm.
5 fat med handtag, längd 16,5 cm.
1 terrin med lock, längd 30 cm.
1 fat på fot, diameter 24,5 cm (glasyrspricka).
1 skål, mått 24x23,5 cm.
1 mindre fat, diameter 8,5 cm.

Slitage, smärre nagg på delar, smärre glasyrsprickor samt bränningssprickor. Krackelyr, smuts.

Proveniens

Cedergrenska tornet

Utropspris
2 500 SEK