Målade. Karmstolar med genombruten rygg med balusterbricka, lös stoppad sits. Sitthöjd ca 46 cm. Bordet med skiva av kolmårdsmarmor. Diameter 76, höjd 80 cm.
Slitage. Senare målning. Senare målning. Torrsprickor. Färgbortfall. Något instabilt bord. Smärre nagg.