KARMSTOLAR, ett par, OCH BORD, rokokostil, 1900-talets första hälft.

Målade. Karmstolar med genombruten rygg med balusterbricka, lös stoppad sits. Sitthöjd ca 46 cm. Bordet med skiva av kolmårdsmarmor. Diameter 76, höjd 80 cm.

Slitage. Senare målning. Senare målning. Torrsprickor. Färgbortfall. Något instabilt bord. Smärre nagg.

Utropspris
2 500 SEK