Vitmålade och bronserade. Skuren dekor av fjällskärningar. Kannelerade, kopplade ben. Genombrutna ryggbrickor med krönande dekor av humlekvistar. Randig klädsel.
Bruksslitage. Senare klädsel och målning. Fläckar. Sprickor. Nedsutten stoppning. Färgbortfall och krackelyrer. Förstärkningar/lagningar vid ben. Skador på klädsel.