Bemålade. Skuren dekor av fjällskärning, fleuroner och krönande humlekvist. Kopplade ben samt lös stoppad sits. Sitthöjd 40 cm.
Slitage. Senare målning, sitsar och klädsel. Sprickor, ställvis genomgående. En med förstärkning samt lagningar. Fläckar.