BANKETT, sengustaviansk, Lindome, 1800-talets början.

Stomme av lövträ och furu. Skuren dekor. Fast stoppad sits. Längd 118, djup 41, sitthöjd ca 49, höjd 87 cm.

Renoverad, senare målning och klädsel. Smärre lagningar, slitage och förstärkningar. Bakre sargen med senare skuren dekor.

Utropspris
5 000 SEK