JOAN MIRÓ, Etsning och färgakvatint, 1957, signerad med blyerts 17/60
Ur "La bague d'aurore". Tryckt av Crommelynck et Dutrou, Paris, utgiven av Louis Broder, Paris. Plåtstorlek 11,5 x 14 cm, bladstorlek 37,8 x 28,2 cm.
Gulnad. Gulnad efter passepartout. Uppfäst med papperstejp i övre marginalen.
Dupin 130.