Betsad bok. Dörrpar med snidad dekor i relief av Svenska platser och figurer. Invändigt glas- och spegelklädd med hyllor, utdragsskiva samt lådor med rotfanerad front. Bredd 84 cm, djup 42 cm, höjd 140 cm.
Slitage och märken. Smärre nagg. Belysning ej funktionstestad. Går ej att låsa / stänga.