KISTA, Hälsingland, 1800-talets första hälft

Målad. Märkt på insidan av locket "JBLD FÖD ÅR 1798 M 1820.
Invändigt läddika. Längd 100 cm, bredd 74 cm, höjd 54 cm.

Slitage. Renoverad. Delvis senare målning. Torrsprickor. Skador.

Utropspris
2 000 SEK