En stol barock, tidigt 1700-tal. Fyra st kopior omkring år 1900. Stomme av betsat lövträ. Svarvad och skuren dekor. Fast stoppad sits och rygg. Sitthöjd ca 52, höjd 131 cm.
Barockstol: Renoverad, avlutad, förstärkningar och lagningar.
I övrigt: Slitage, skador. Något instabila.