BALJFÅTÖLJ, sengustaviansk, Lindome, tidigt 1800-tal.

Målad. Fast stoppad sits och rygg. Brännstämplad ELS (Eric Larsson 1760-1802, eller Elias Larsson 1771-1850). Sitthöjd ca 43, bredd 60 cm.

Renoverad, senare målning. Slitage, förstärkningar, smärre skador.

Utropspris
3 000 SEK