Mahognyfanerat med mässingsdetaljer. Invändigt fältklädda skrivytor, fack och lådor. Mått 52 x 30 x 18 cm. Mått uppfälld 52 x 60 cm.
Slitage. Senare betsning. Mindre skador. En stav till gångjärn saknas. Sprickor. Lagning.