Patinerad och förgylld mässing. Dekor av akantusblad och voluter. Urhuset krönt av jägare med hund. Höjd 37. Bredd 25 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Pendel saknas.