SKRIVKABINETTSKÅP, s.k "Vargueno", troligen Spanien 1600-1700-tal.

Valnöt med infällningar av ben och textil. Beslag av järn. Uppfällbart lock framför låd- och fackutrymme. Snidad dekor i benställning med bl.a. kannelerade ben och infällda fleuroner.
Bredd 105, djup 44, höjd 147 cm

Konditionsrapport

Åldersrelaterat slitage. Märken. Sprickor. Nagg, varav vissa djupa. Kompletterat, bl a med senare underdel

Placering
Frihamnen 16 A, 417 55 Göteborg - K1

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss