TAKLAMPA, art nouveau, Muller Frères, Lunéville, Frankrike 1900-talets början.
Glas och brons, motiv av veteknippen. Central ljuspunkt samt tre ljusarmar, kupor i melerat glas i orange och blått. Alla glas bär etsad signering MULLER FRES LUNEVILLE.
Höjd 80 cm.
Ej funktionstestad. Åldersrelaterat slitage, smärre repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.