WERNER WEST, KARMSTOLAR, ett par, sk. "Motti"-stol, Kervo snickerifabrik. Modellen formgiven på 1930-talet.
Lackad björk, fast, stoppad tygklädsel. Sitthöjd 46 cm, -bredd 49 cm, totalbredd 61 cm. Ryggens höjd 83 cm.
Senare klädsel, fläckar. Senare lackyta. Repor. Märken.
Interiörer med stolmodellen i boken "Werner West - Huonekaluarkkitehti" av Leena Karttunen, s. 76-77, Keravan Museo, tryckt i Borgå 2006, Formato Print. Bl.a. interiör av Restaurang Motti, år 1941.