Dubbelpipig. Snidad valnötsstock med metallbeslag. Pipan märkt 'Canon Ordu'. Kaliber cirka 14 mm. Längd 103 cm, piporna 63 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador i stocken. Piporna förkortade